NIe ma bardziej szczerej miłosci, niż miłość do jedzenia

Medyczne powikłania otyłości.

Zjadając więcej niż potrzebuje nasz organizm przyczyniamy się do nadwyżki w podaży kalorii, w konsekwencji doprowadzamy do otyłości. Kiedy wskaźnik BMI przekracza 30 powinniśmy zastanowić się nad konsekwencjami takiego odżywiania. Otyłość prowadzi do wielu chorób takich jak:
– cukrzyca typu II, która  spowodowana jest  spożywaniem nadmiernej ilości produktów  bogatych w cukry proste, konsekwencją takiego odżywiania jest powstanie zaburzeń wydzielania insuliny przez trzustkę.
nadciśnienie tętnicze, powstaje w wyniku zwiększenia ciśnienia poprzez większy wysiłek serca i układu krążenia, po to by krew mogła dotrzeć do silnie unaczynionej tkanki tłuszczowej, której masa jest znacznie zwiększona, co powoduje opór i zwiększenie pracy serca i układu krążenia.
 – choroba wieńcowa i zawał serca, jej przyczyną jest przerost mięśnia sercowego, który wykonuje dodatkową pracę w postaci zaopatrywania w krew tkanki tłuszczowej, której ilość jest zwiększona.
kamica pęcherzyka żółciowego. Żółć w swoim składzie ma cholesterol, dodatkowy kilogram w masie ciała, powoduje produkcję cholesterolu. W konsekwencji żółć, produkowana przez wątrobę do pęcherzyka żółciowego, staje się gęstsza i tworzą się kamienie, które stają się bolesnym problemem.
zaburzenia układu oddechowego, spowodowane nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, powoduje to unoszenie się przepony do góry co zmniejsza rozprężenie się płuc, a krew nie jest nasycona tlenem. Innym zaburzeniem układu oddechowego jest groźny bezdech nocny.
udar mózgu, spowodowany taką samą przyczyną jak w chorobie wieńcowej.
miażdżyca naczyń, spowodowana spożywaniem dużej ilości węglowodanów prostych.
choroby na tle układu kostno – stawowego. Zbyt duża masa ciała, powoduje mechaniczne uszkodzenia stawów.